Super User

Super User

چهارشنبه, 06 شهریور 778 05:59

فیلم جوش لیزر

فیلمی که مشاهده می کنید جوش لیزر بلانک TWB تولید شرکت ره داد خودرو  می باشد که نشان دهنده تولید این قطعه برای اولین بار در کشور عزیزمان ایران می باشد .

 

دوشنبه, 02 -2665 06:41

جوشکای لیزر

کلمه لیزر (LASER) مخفف تقویت نور بوسیله انتشار تشعشعات تحریک شده می باشد. دو نوع جوشکاری لیزر عموما رایج است جوشکاری لیزر حالت جامد و جوشکاری لیزر حالت گازی است. که در اینجا حالت جامد را بررسی می کنیم.
اساس عملکرد جوشکاری لیزر از نوع حالت جامد بر مبنای تبدیل انرژی نور به انرژی گرمایی می باشد. که در آن انرژی نور از طریق منبع لیزر که یک رسانه جامد مثل  یاقوت مصنوعی(کروم و آلومینیوم اکسید) بصورت میله است در قالب نور تک رنگ تولید میشود. این میله بوسیله لوله فلش که شامل زنون یا کریپتون میباشد محصور شده است

تخلیه الکتریکی از خازن ها وجریان یافتن آن در درون لوله، باعث تولید نور فلش میشود که از تبدیل انرژی الکتریکی بوجود آمده است. سپس میله یاقوتی در معرض نور شدید فلش به مدت دو میلی ثانیه قرار میگیرد که سبب میشود اتم های کروم میله جدا شده و بصورت یک پرتو با سطح انرژی بالاتر پمپ شود. این سطح انرژی بالا به سرعت به سح انرژی متوسط کاهش می یابد و به یک نور فلورسنت قرمز تبدیل میشود...

نور لیزر به دلیل شدید بودن میتواند به آسانی بدون از دست دادن شدت خود روی قطعه ای متمرکز شود. این ایجاد تمرکز از طریق لنز صورت میگیرد. نور لیزر روی قطعه کار متمرکز میشود و تولید انرژی گرمایی میکند و این انرژی گرمایی تولید شده قسمت دلخواه قطعه را ذوب کرده و باعث اتصال جوش در آن میشود.

یکشنبه, 01 -2665 11:47

کاربرد های لیزر

کاربردهای لیزر

 • فیزیک و شیمی
 • زیست‌شناسی و پزشکی: چاقوی لیزری، مته لیزری، فیزیوتراپی و
 • صنایع نظامی: ردیاب لیزری، تفنگ لیزری، بمب با هدایت لیزری و
 • صنعت: لیزر مارکر (حکاکی)، جوشکاری لیزری، برش‌های لیزری، برش الماس، مسافت‌یاب لیزری، صنایع ساختمانی
 • همجوشی هسته‌ای
 • ارتباطات نوری
 • ساخت ترانزیستور و مدار مجتمع
 • لیتوگرافی و استریولیتوگرافی
 • فرآوری اطلاعات نوری و ضبط آن‌ها
 • فرآوری مواد
 • تمام نگاری (هولوگرافی)
 • اندازه‌گیری (سرعت سنجی)
 • بازرسی
 • آزمایشگاهی و پژوهشی: اندازه‌گیری، سنتز مواد و
 • لایه نشانی به روش لیزر پالسی

دوشنبه, 10 آذر 1399 11:30

تاریخچه لیزر

تاریخچه لیزر

پیشنهاد استفاده از گسیل القایی از یک سامانه با جمعیت وارون برای تقویت امواج میکروویو به‌طور مستقل را وبر، جوردون، زیگر، باسو، تانز و پروخورو دادند. نخستین استفاده عملی از چنین تقویت کننده‌هایی توسط گروه جوردون، زیگر و تاونز در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد. این گروه نام میزر را که سرواژهٔ عبارت «Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation» است، برای آن برگزیدند.

مبانی نظری لیزر را آلبرت انیشتین در ۱۹۱۶ (میلادی) طی مقاله‌ای مطرح کرد ولی سال‌های نسبتاً زیادی طول کشید تا صنعت و فناوری امکان ساخت نخستین لیزر را فراهم کند. چارلز تاونز در سال ۱۹۵۳ میزر (تقویت‌کننده موج میکروویو) را اختراع کرد و خواست آزمایش‌های خود را حول جایگزینی نور مرئی به جای فروسرخ ادامه دهد و هم‌زمان این امر میان آزمایشگاه‌های گوناگون در سراسر جهان به عنوان رقابتی جدی در نظر گرفته شد. نخستین لیزر با استفاده از گذار میکروویو در مولکول‌های آمونیاک ساخته تلتبتب در سال ۱۹۵۸ نخستین بار پیشنهاد فعالیت لیزر در فرکانس‌های نوری در مقاله‌ای توسط اسکاولو و تاونز داده شد. عبارت لیزر در همان زمان در مقاله‌ای از «گوردون هولد»، دانشجوی دکترای دانشگاه کلمبیا، پیشنهاد شد و تئودور میمن (Theodore H. Maiman) لیزر پالسی یاقوت را در ۱۹۶۰ ساخت. نخستین لیزر گازی را نیز علی جوان فیزیکدان ایرانی در سال ۱۹۶۱ با استفاده از هلیوم و نئون ساخت. در سال ۱۹۶۲ نیز پیشنهاد لیزرهای نیمه‌هادی مطرح گردید. نور لیزر را تکفام پرتو نیز می‌نامند.

از سال ۱۹۶۶ لیزر نیم‌ رسانا در مخابرات نوری در ژاپن و آمریکا مورد توجه قرار گرفت و نسبت به امکان مد گردانی مستقیم آن تا فرکانس‌های بسیار زیاد شناخت حاصل شده‌است.

علی جوان زادهٔ ۵ دی ۱۳۰۵، تهراندرگذشته ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ فیزیک‌دان و مخترع ایرانی که اولین لیزر گازی هلیوم_ نئون دنیا ساختهٔ وی می‌باشد. او استاد بازنشسته دانشکده فیزیک دانشگاه ام آی تی و ساکن ایالات متحده آمریکا بود.

علی جوان در دسامبر ۱۹۶۰ نخستین لیزر گازی دنیا را اختراع کرد که ترکیبی از دو گاز هلیوم و نئون بوده و به همین خاطر با نام لیزر هلیوم-نئون نامیده می‌شود این لیزر از نوع لیزرهای بی خطر به حساب می‌آیدY رنگ آن سرخ است و در آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها برای بررسی پدیده‌هایی مانند تداخل امواج و آزمایش دو شکاف یانگ کاربرد دارد.

جایزه ها

مدال بنیاد «فه‌نی و جان هرتز»
مدال فردریک ایوز
جایزه جهانی علمی آلبرت انیشتین

مدال استوارت بالنتاین انجمن فرانکلین

انتخاب بعنوان دوازدهمین نابغه زنده دنیا توسط نشریه دیلی تلگراف

دوشنبه, 04 شهریور 778 07:53

لیزر چیست ؟

لیزر چیست ؟

لیزر دستگاهی است که با تقویت نوری، نور ساطع می کند و این کار از طریق فرایند گسیل خود القایی تشعشعات الکترومغناطیسی انجام می شود.

واژه لیزر (به انگلیسی: Laser) به معنی «تقویت نور به روش گسیل القایی تابش» می باشد.

لیزر ابزاری است که نور را به صورت پرتوهای موازی بسیار باریکی که طول موج مشخصی دارند ساطع می‌کنند. این دستگاه از ماده‌ای جمع‌کننده یا فعال‌کننده نور تشکیل شده که درون محفظه تشدید نور قرار دارد. این ماده پرتو نور را که به وسیله یک منبع انرژی بیرونی (از نوع الکتریسیته یا نور) به وجود آمده، تقویت می‌کند.

نخستین بار طرح اولیه لیزر (میزر) را انیشتین داد.[نیازمند منبع] کار لیزر به این‌گونه است که با تابش یک فوتون به یک ذره (اتم یا مولکول یا یون) برانگیخته، یک فوتون دیگر نیز آزاد می‌شود که این دو فوتون با هم، هم فرکانس هستند. با ادامه این روند شمار فوتون‌ها افزایش می‌یابد که می‌توانند باریکه‌ای از فوتون‌ها را به وجود بیاورند.

لیزر از نظر ماهیت هیچ تفاوتی با نور عادی ندارد و خواص فیزیکی لیزر، آن را از نورهای ایجاد شده از دیگر منابع متمایز می‌سازد. از نخستین روزهای تکنولوژی لیزر، به خواص ویژه آن پی برده شد که خود این خواص بستری عظیم برای کاربردهای وسیع این پدیده در علوم گوناگون به ویژه صنعت و پزشکی ایجاد کرده‌است. پیشرفت دانش بدون تکنولوژی لیزر امکان‌پذیر نیست.

شاید مهم‌ترین بخش فیزیک اتمی، بحث فیزیک لیزر باشد. با دادن انرژی به الکترون‌های یک اتم می‌توان آن‌ها را به مدارهای بالاتر برد. اما این خانه جدید برای الکترون‌ها جایگاه چندان پایداری نیست و الکترون‌ها ترجیح می‌دهند با پس دادن انرژی به مدار اصلی خود برگردند. این انرژی به صورت یک فوتون با فرکانس مشخص آزاد می‌شود. یعنی یک واحد انرژی. نور از همین فوتون‌ها ساخته می‌شود. پس اگر با تعداد زیادی از اتم‌ها هم‌زمان این کار را انجام دهیم، می‌توانیم پرتو نوری تک فرکانس ایجاد کنیم. علاوه بر اینکه با روش‌ها و دقت‌هایی می‌توان پرتوهای هم فاز تولید کرد. این پدیده اساس تولید پرتوهای لیزر است. ویژگی‌های منحصربفرد لیزر آن را از نورهای دیگر متمایز می‌سازد که در هیچ منبع نور دیگری یافت نمی‌شود. لیزر چهار ویژگی دارد:

 1. هم دوسی
 2. تک رنگی
 3. واگرایی کم
 4. موازی بودن پرتو

همچنین لیزرهایی که طول موج کوتاهی دارند مانند لیزر سبز می‌توانند طی چند روز تابش سرطان زا باشند. درسطح بالاتر می‌توان از شتابدهندهء‌های اتمی نیز برای تابش از ذرّات کوارک استفاده کرد

بازسازی قالب های فرسوده به کمک جوش لیزر

یکی دیگراز خدمات شرکت ره داد خودرو که تحت مجموعه پریش فعالیت می کند ،  باز سازی قالب های قدیمی و فرسوده می باشد

یکشنبه, 01 -2665 06:42

خدمات جوش لیزر

خدمات جوش لیزر

شرکت ره داد خودرو که تحت محوریت مجموعه صنعتی پریش مشغول فعالیت می باشد ،  در این مجموعه انواع خدمات جوش لیزر به شما عزیزان ارائه می گردد

گوشه ای از انواع خدمات لیزر این مجموعه در قسمت جوش لیزر برای شما عزیزان آورده شده است .

دوشنبه, 04 شهریور 778 06:26

مزایای تعمیر با جوشکاری با لیزر

 

مزایای تعمیر با جوشکاری با لیزر

 

1.      امکان جوشکاری داخل نواحی غیر قابل دسترس نظیر حفره ها

 

2.      بالا نرفتن دمای قطعه کار ( حداکثر دما در جوشکاری تعمیری با لیزر 50 درجه سانتی گراد است)

 

3.      به حداقل رسیدن حجم ماشینکاری در قطعه

 

4.      امکان انتخاب سیم جوش یا فیلر متناسب با جنس قطعه (آلومینیوم، فولاد های معمولی، ابزار و آلیاژی، آهن و …)

 

5.      سختی بسیار بالای ناحیه جوش و کنده نشدن آن

 

6.      به حداقل رسیدن نواحی متأثر از حرات و همچنین تنش های پسماند در قطعه

 

7.      عدم اعوجاج و تابیدگی در قطعه

 

 

تعمیر و بازسازی قطعات و قالب های صنعتی با جوش لیزر

 

این امکان را دارد تا انواع قالب ها و قطعات صنعتی در گرید های مختلف را تعمیر و بازسازی نماید. با بهره گیری از آزمونهای غیر مخرب متناسب با نوع کار جهت تعیین نوع، موقعیت و ابعاد دقیق عیوب، دستورالعمل لازم جهت جوشکاری تعمیری با لیزر را مستند سازی  کند و در نهایت با انتخاب صحیح فلز پرکننده و پارامترهای جوشکاری لیزر تعمیری، قطعه مورد نظر را بازسازی می کند.

 

دوشنبه, 26 آبان 1399 06:19

تعمیر با جوشکاری لیزری

 

تعمیر با جوشکاری لیزری
Repair by laser welding

جوشکاری تعمیری اغلب برای بازگرداندن تجهیزات به خط تولید در زمان مشخص مورد نیاز است. زیرا زمان‌های طولانی صرف خریداری قطعه ریخته گری یا آهنگری شده‌، عملیات حرارتی و ماشین کاری نهایی قطعات جایگزین می‌شود. حتی قطعات قدیمی و خارج از رده ممکن است به فرایند وقت گیر مهندسی معکوس جهت تعویض یک قطعه نیاز داشته باشند. لذا جوشکاری تعمیری قالب ها و قطعات صنعتی با لیزر راهی اقتصادی برای جلوگیری از توقف پروژه و یا خط تولید است. در تمام روش های متداول جوشکاری ذوبی، ملاحظات و پیش شرط هایی جهت انجام جوشکاری لازم است که جوشکاری تعمیری با لیزر نیز از این قاعده مستثنی نیست. این ملاحظات شامل تعیین نوع و گرید متریال، انتخاب صحیح پارامترهای جوش لیزر، انتخاب دقیق نوع سیم جوش پر کننده، انتخاب صحیح دستورالعمل تعمیر متناسب با کارکرد و ویژگی های قطعه و مواردی از این دست می باشد

 

صفحه1 از2